Украинские саперы начали обезвреживать устаревшие снаряды системы "Град" [ Редагувати ]
У місті Петровське на Луганщині - почали знешкоджувати старі снаряди системи "Град". Цьогоріч на місцевому хімзаводі мають утилізувати майже сто тисяч реактивних ракет. Використовувати їх у бойових діях вже неможливо - закінчився термін придатності. Проте на них можна заробити - розібравши на брухт та вибухівку. Снаряди радянських часів утилізують унікальним для України способом - без вибуху.
Сюди, на хімічне об'єднання імені Петровського - реактивні ракети звозять з усіх військових частин України. Утилізують безпечним способом - і для людей, і для довкілля - розбирають вручну. На один снаряд потрібно п'ятнадцять хвилин. За вісім років роботи на заводі через руки Наталії Демотко пройшло кілька тисяч боєприпасів.
Наталя Демотко, збиральниця:
- Не страшно? Вроде ж взрывчатые вещества, целый снаряд.
- Ну, может кому-то это и страшно. Мне не страшно.
Хоча самі системи залпового вогню без детонаторів не вибухають, їх утилізація залишається все ж вкрай небезпечною.
Микола Сибільов, головний інженер підприємства з утилізації снарядів:
- Вот боевая часть лежит отдельно. Две трубы, в которое вставлятся головное и хвостовое изделие. И сопловой блок.
Розібраний снаряд стає вторинною сировиною. Метал на переплавку, а з боєголовок виготовляють вибухівку для шахт. Щодня завод переробляє 150 тон боєприпасів.
Володимир Коробов, генеральний директор підприємства з утилізації снарядів:
- С начала года утилизировано 32 тысячи реактивных снарядов. Всего же более 84 тысяч снарядов будет утилизировано в течении 2012 года.
Усі ці снаряди використовувати у бою вже не можна. Термін придатності закінчився. Цікаво, що деякі з них на цьому ж заводі і збиралися, щоб через чверть століття бути тут знешкодженими.
Юрій Мамон, Руслан Міщенко, Віталій Ромас, "Новини", телеканал "Інтер", Луганська область