С сегодняшнего дня украинцам будут присылать повестку в суд по смс [ Редагувати ]
У суд - по СМС. Відсьогодні українці будуть отримувати повістки до суду на мобільні телефони. Пілотна програма "Електронного Суду" почала діяти у столиці. А тепер нові технології завітають у всі суди країни. Кому слід чекати на щасливі СМС - дізнавалася Олександра Казакова.
Олександра Казакова, кореспондент:
- СМС від рідних та друзів, звістки від колег, рекламні розсилки - щодня кожен українець отримує на свій мобільний десятки корисних і не дуже повідомлень. Тепер серед них можуть бути і повістки до суду. Якщо не загубляться.
Але розробники "Електронного суду" переконують - частіше загубитися ризикує звичайний лист. Поштові скриньки ненадійні, а з мобільними телефонами люди не розлучаються майже ніколи. І взагалі - за СМС-повістками - майбутнє. Вони і дерева від вирубки врятують, і кошти бюджету збережуть.
Руслан Кирилюк, голова державної судової адміністрації України:
- В минулому році суди витратили на поштові відправлення близько ста мільйонів гривень. Водночас відправлення повістки смс-повідомленням приблизно в вісім разів дешевше, ніж поштою.
Інновації людям пропонують на добровільній основі. Щоб приєднатися до системи, треба заповнити заяву та віднести її до суду. Там перевірять відповідність паспортних даних та номер телефону, щоб запобігти махінаціям. А щоб не можна було підробити самі повідомлення - мобільні оператори створили для судів спеціальне ім'я.
Олександра Самборська, керівник проекту "Електронний суд":
- Ім'я "суд.повістка", яке використовувати інший користувач не може. Ми його зареєстрували - тільки під цим ім'ям і тільки від суду будуть приходити відповідні повістки.
Але експерти, хоча і визнають зручність системи, кажуть: у кримінальних справах це - ризик. Там за неявку до суду передбачене покарання. А довести щось за допомогою СМС - дуже важко.
Ігор Федоренко, адвокат:
- Если после смс-сообщения человек не пришел в суд и не уведомил о причинах неявки, то в следующий раз ему одновременно с смс-сообщением должна обязательно предъявляться письменная повестка по полной форме, чтобы иметь возможность в случае неприхода его применять установленные законом меры влияния.
Такий мобільний зв'язок працює поки що лише в один бік, але вже з нового року люди зможуть самі звертатися до суду онлайн і навіть пересилати електронною поштою документи. Цього моменту в судах чекають з нетерпінням - тоді і справи розглядатимуть швидше, і паперу в тісних судових архівах нарешті поменшає.
Олександра Казакова, Геннадій Стамбула, Іван Єрмаков, Новини, телеканал "Інтер".