Бізнес без світла: як пристосовуються підприємці до відключень електроенергії [ Редагувати ]
Генератор, вай-фай, на додачу з павербанком, та мінімальна кількість світла. Український бізнес до таких довготривалих відключень пристосувався ще взимку 2023 року. Та зараз, уже влітку, у підприємців нові виклики. Та й інтервали без електрики стали довшими. Чи готовий до "літніх випробувань" без світла вітчизняний бізнес? Інна Гогой дізнавалась у запорізьких підприємців.
Інна Гогой, кореспондентка:
Згідно з графіками погодинних відключень запоріжці сидять без світла по 8-12 годин на добу. Адреси споживачів, яким вимикають електрику, розподілені на шість черг. Найчастіше за раз вимикають світло на чотири години і зазвичай по 2 черги одночасно.
І щойно у місті зникає світло, як вулиці одразу наповнюються рівним гулом генераторів. На них тримається ледь не весь запорізький бізнес.
Без електрики працює на генераторі ось цей б'юті-простір у середмісті Запоріжжя. Та навіть з таким помічником забути про знеструмлення неможливо.
Юлія Івеніна, керівниця закладу:
Маленька потужність - це у напрямку nail і make up, тобто, наприклад, 4 майстрині nail можуть працювати одночасно, але hair-напрямок - це саме там укладка, фарбування, гарячі інструменти й фени, вони тягнуть дуже багато енергії.
Працівники розповідають: власний робочий день та запис клієнтів підлаштовують під графіки відключень.
Юлія Івеніна, керівниця закладу:
Наш простір працює з 9 ранку, але якщо є запити на 6, на 7, тому що це можуть бути наречені, або взагалі якісь інші події, то ми змушені відмовляти, тому що є вірогідність, що світла може не бути. Не ставимо багато зачісок на період, коли відключення світла, ми можемо поставити там одну і тільки після іншу.
Повністю від електрики залежить і робота приватної підприємиці Олени. Ще торік жінка придбала генератор. Та заживити від нього усе необхідне обладнання - наразі не вдається. В одному приміщенні працюють піцерія та крамниця з напівфабрикатами власного приготування. Коли світла немає, генератора вистачає лише на роботу магазину.
Олена Деркач, приватна підприємиця:
Це каса, світло, холодильники, морозильна камера, а на ці печі, на піцерію потрібен потужніший генератор. Коли вимкнення світла, у мене цей відділ зовсім не працює, тому що в мене генератор не тягне.
Олена пояснює: потужніший генератор - це близько ста тисяч гривень. Вільних коштів на його придбання наразі немає. Оскільки її бізнес лише починає розвиватися.
Олена Деркач, приватна підприємиця:
Це моя робота, моє життя, я живу, працюю, оплачую комуналку, це мій єдиний дохід.
Ще складніше розв'язати питання зі світлом під час знеструмлень у багатоповерхівках. Мешканці цієї висотки розповідають: щойно у будинку зникає світло - життя буквально завмирає. Бо тут усе на електриці. Без неї неможливо приготувати їсти, а на горішніх поверхах зникає ще й вода.
Людмила, жителька Запоріжжя:
Я розумію, що виключення світла - це треба, але будинки газифіковані і багатоповерхівки, де залежить все від електрики. Ми вночі встаємо, готуємо, щоб було хоч щось поїсти, а розігрівати, це вже як пощастить, коли увімкнуть світло, то ми з теплою їдою.
Люди підлаштовуються під ситуацію, як можуть. Додому накупили ліхтариків і павербанків різної потужності. Дехто з мешканців, коли немає електрики, готує їсти на туристичних пальниках.
Арутюн, житель Запоріжжя:
Є, наприклад, отакі туристичні пальники на газових балонах, працює. Батьки що завгодно вже готували: можна і чай підігріти, і їжу приготувати. В принципі це виручає. Є отакі ліхтарики в режимі такому, там десь на метал причепив і все, є тобі світло.
Схожа ситуація і в іншому будинку, де так само усе на електриці. Голова ОСББ показує насоси, які подають воду на усю багатоповерхівку. Каже, вони вимикаються разом зі світлом. Від стабільного енергопостачання залежить і робота циркуляційних насосів для опалення.
Євген, голова правління ОСББ:
Вони до електрики підключені, вони до електрики крутяться, якщо не буде електрики - не буде працювати насос, не буде працювати насос - не буде опалення, так само як і з водою: нема електрики - нема води в будинку, ну, вона є до 8 поверху, приблизно.
Євгенія, жителька Запоріжжя:
Наскільки ми дізнавались, то навіть електро оці як павербанки, вони наші електроплити тягнути не будуть. Від 26 тисяч це нереально потягнути, коли й так фінансово тяжко.
В обленерго пояснюють: останнім часом усе частіше доводиться відключати по три черги одночасно, бо ситуація в енергосистемі надскладна.
Зореслава Цупренко, речниця ПАТ "Запоріжжяобленерго":
Зберігається дефіцит електроенергії, передусім це спричинено пошкодженням електросистеми внаслідок масованих рашистських обстрілів, але проблема ще загострюється на тлі спекотної погоди, яка спонукає українців до масового користування кондиціонерами, а це один з найбільш потужних побутових електроприладів.
Аби підтримати населення в умовах дефіциту електрики - в країні запровадять низку програм для домогосподарств та підприємців. Зокрема, уже з 20 липня мешканці ОСББ та ЖБК можуть взяти позику на встановлення енергообладнання. Також в Україні спростили процедуру підключення до електромереж нових генерувальних установок.