Чергова загадкова смерть чиновника у рф: помер Рогачов [ Редагувати ]
Чергова загадкова смерть чиновника в росії. Минулого тижня з вікна власної квартири випав колишній топменеджер нафтової компанії "ЮКОС" Михайло Рогачов. Російські пропагандисти відразу почали інформаційну компанію: мовляв, був важко хворий та навіть залишив передсмертну записку. Втім, це не перша смерть менеджера такого рівня від початку повномасштабного вторгнення.
Хто ще помер? З яких причин? І як великий бізнес росії сприймає війну в Україні? Про все детально Євген Лєсной.
Поки російський диктатор не може вимовити ім'я президента Туреччини. Бреше та видає бажане за дійсне. В російському політикумі та бізнес-колах спостерігається справжній мор. Ті, хто вважається ґрунтом путінського режиму, гинуть один за одним. Загадково. Протягом всього часу так званої "СВО". Топменеджери великих нафтовидобувних компаній регулярно йдуть з життя.
Іван Ступак, військовий аналітик, колишній співробітник СБУ (2004-2015):
Всі вони різні, це більше десятки випадків, всі випадки різні, і в кожному випадку може бути своя історія. Хтось помер самостійно, хтось викинувся з вікна, писали про те, що наче він хворів якоюсь серйозною хворобою, і це було його особисте рішення. Як на мене, там питання в грошах.
Кілька днів тому з вікна власної квартири випав екстопменеджер нафтової компанії "ЮКОС" Михайло Рогачов. Російські пропагандисти відразу почали інформаційну компанію: мовляв, був важко хворий та навіть залишив передсмертну записку.
Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента":
У вбивствах, які важко визначити, що це спрямоване вбивство, або самогубство, або якийсь дивний інцидент - такий досвід у російських спецслужб є. Але в цьому випадку ми можемо лише висловлювати гіпотези, чим це обумовлено.
Спеціалісти стверджують: доведення до самогубства в росії розповсюджений засіб позбавитися людини.
Орест Шупенюк, психолог:
У службах є люди, які достатньо ефективні в доведенні до самогубства. Там є ціла наука, там є кілька базових маніпуляцій, включно з гіпнозом, включно з навіюванням, коли ці люди кваліфіковано доводять інших людей до ідеї самогубства.
Отже, серед тих, хто пов'язаний з великим російським нафтогазовим бізнесом, Рогачов не єдиний самогубець. Але чому ж саме топнафтовики стрибають з вікон?
Іван Ус, кандидат економічних наук, головний консультант центру зовнішньополітичних досліджень НІСД:
В бюджеті росії на 2025 рік частка нафто-газових доходів складає 73%. Тобто майже три чверті доходів, які росія планує отримати в наступному році, це доходи якраз від нафти й газу. Тобто ми розуміємо, наскільки це державоутворювальна складова російської економіки.
Зрозуміло, якщо люди, котрі відповідають за наповнення бюджету країни агресора, будуть хоча б подумки проти війни - це вже загроза для путіна.
Іван Ус, кандидат економічних наук головний консультант центру зовнішньополітичних досліджень НІСД:
Якщо в класичній ринковій економіці приватні гроші, це гроші, які заробили люди, тобто їх власні здобутки, то в російській федерації ключову роль відігравали не державні компанії, а олігархи, тобто крупні бізнесмени.
Втім, існує кілька версій щодо цих самогубств. Звісно, це може бути справа рук спецслужб, які часто використовують метод точкового знищення ворогів. Найкращий приклад - Ізраїль.
Іван Ступак, військовий аналітик, колишній співробітник СБУ (2004-2015):
Ізраїль давно вже працює. Є один приклад, який у мене на пам'яті. Він був одним з ключових співробітників або ключових науковців іранської ядерної програми. І його спецслужби Ізраїля знищили, здається, це було ж в Ірані, так, на шляху, він їхав, здається, чи додому, чи на роботу, неважливо, там нікого не було, там був кулемет на дистанційному керуванні.
Якщо ж припусти, що суїцид Рогачова таки справа рук спецагентів. То ж чиїх саме? Про український слід навіть не йдеться. Адже українські спецслужби здебільшого спрямовані на ліквідацію зрадників, колаборантів та вбивць.
Іван Ступак, військовий аналітик, колишній співробітник СБУ (2004-2015):
Україна вперше у своїй історії працює над таким моментом як знищення зрадників, знищення колаборантів, притягнення їх до кримінальної відповідальності. Зазвичай зараз рука каральна набагато ефективніша, ніж рука Феміда.
В цьому випадку, вважають експерти, масовий мор в лавах російської бізнес-еліти - результат міжусобиці, де кару здійснює ФСБ.
Олег Постернак, політтехнолог, керівник центру політичної розвідки:
Скоріш за все це міжкорпоративні кланові війни в середині рф за участю російських спецслужб. Рано чи пізно для учасників цих війн все закінчується логічно - смертю.
росія - це мафіозна структура, де визначальну роль грає ФСБ. Саме спецслужби вирішують, як впливати на тих олігархів, що намагаються дивитися на Захід.
Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента":
Або це може бути також і попередженням. Попередженням різним олігархам, коли, наприклад, гинуть топменеджери "Лукойла". Це може бути попередження власникам "Лукойла". Це може бути інструментом тиску на олігархів.
Загадкове самогубство також може бути попередженням і колишньому власнику компанії "ЮКОС" Михайлу Ходорковському.
Іван Ус, кандидат економічних наук, головний консультант центру зовнішньополітичних досліджень НІСД:
Серед топбізнесменів, менеджерів різних компаній у рф почались розмови, що влада веде не туди. Я думаю, що лише невеличкий відсоток цих розмов стали відомими загалом.
В росії, де кожен крок будь-кого під наглядом ФСБ, сховатися майже неможливо.
Як тільки путінський режим слабшає, серед бізнесу починаються непотрібні для спецслужб розмови. У відповідь на це чергові загадкові смерті.