Мюнхенська конференція: чи став мир ближчим [ Редагувати ]
Трансатлантичний розкол, суперечки щодо можливого формату мирних переговорів та зустрічі, зустрічі, і ще раз - зустрічі. У Мюнхені завершилася конференція з питань безпеки. Головною темою була війна в Україні.
До чого домовилися учасники форуму? Чи став мир хоч трохи ближчим - Тетяна Логунова розкаже.
"Баварський двір". Цей готель у центрі Мюнхена вже давно слід було перейменувати на готель "Світової політики". Після завершення Другої світової війни він щороку приймає конференцію з питань безпеки. Бачив різне. У його конференц-залах дискутували й робили різкі заяви, в кулуарах сварилися і домовлялися. Але такої напруженої й навіть скандальної конференції як цьогоріч, здається, ще не було.
Все почалося за кілька годин до відкриття конференції. Президент США Дональд Трамп раптом заявив: у Мюнхені планують зустріч представників України, росії та США. І це будуть високопосадовці! Тобто офіційні особи! Ніякі росіяни в Мюнхен, авжеж, не прилетіли. Після повномасштабного нападу на Україну їх на конференцію не запрошують. Натомість прилетів російський бойовий дрон. Не в Німеччину, в Україну. У ніч проти пʼятниці він влучив у саркофаг над четвертим енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції.
Володимир Зеленський, президент України:
Удар був саме в саркофаг і саме в день початку Мюнхенської конференції, безпекової конференції. Удар в найбільш небезпечний обʼєкт в Європі. Це зрозумілий "привіт" в лапках від путіна і російської федерації.
У Мюнхені - Україна говорила про мир. Київ готовий обговорювати усі параметри можливого мирного плану. Від контингенту до членства в НАТО. У разі неприйняття в Альянс необхідні серйозні гарантії безпеки. Від США та Європи. І є червона лінія.
Володимир Зеленський, президент України:
Територіальна цілісність. Юридично ми ніколи не визнаємо ці території "руськими". Це точно червона лінія, це в Конституції, це наш суверенітет. І це може вирішувати тільки народ України.
Головне питання - хто взагалі сидітиме за переговорним столом? Європа претендує на окремий стілець. Як один з головних гарантів післявоєнної безпеки України.
Борис Пісторіус, міністр закордонних справ Німеччини:
Американська сторона повідомила, і це зрозуміло, що до переговорів буде залучена Україна. Але цього замало. Під час розмов з американським колегою в Брюсселі, я чітко сказав: йдеться про мир у Європі, поруч з якою агресивний сусід. Саме тому ми повинні брати участь у переговорах.
Офіційний Київ тільки "за".
Володимир Зеленський, президент України:
Жодних рішень щодо України без України. Жодних рішень щодо Європи без Європи. Європа повинна мати місце за столом, коли ухвалюються рішення щодо Європи. Все інше – ніщо. Якщо ми залишаємося поза переговорами про наше власне майбутнє, то ми всі програємо.
Американці за іншу конфігурацію - Україна та росія. А США як посередник.
Кіт Келлог, спецпредставник президента США з питань України та росії:
Я реаліст. Скажу вам чесно, однією з проблем "Мінська-2" було те, що за столом сиділо багато людей, і вони не змогли забезпечити мирний процес. Вони провалилися.
З європейцями в Мюнхені американці взагалі публічно розсварилися. Почав віцепрезидент США Джей Ді Венс. З трибуни конференції він заявив: у Європи великі проблеми з демократією, бо вона бореться з фейками та пропагандою, скасовує результати зманіпульованих росіянами виборів та не хоче пускати до влади ультраправих. А це, на думку нової американської адміністрації, придушення свободи слова.
Джей Ді Венс, віцепрезидент США:
У безпеці Європи найбільше турбує не росія, не Китай, не будь-який інший зовнішній актор. Мене турбує загроза зсередини. Відступ Європи від деяких з її найбільш фундаментальних цінностей. Цінностей, які вона поділяє зі Сполученими Штатами Америки.
Виступ Венса шокував Європу. Утім, вона швидко оговталася і відповіла. На правах господарки форуму це зробила Німеччина.
Борис Пісторіус, міністр оборони Німеччини:
Щойно віцепрезидентом США була поставлена під сумнів демократія – і не тільки німецька, а цілої Європи. Якщо я правильно його зрозумів, він порівнює умови, що склалися в Європі, з умовами, які є пріоритетними в деяких авторитарних режимах. Пані та панове, це неприйнятно.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини:
Ми не дозволимо, щоб сторонні втручалися в нашу демократію, у наші вибори на користь ультраправої партії. Так не роблять друзі та союзники.
Не руйнувати трансатлантичний союз, але розраховувати на власні сили - Європу закликає Україна. Серед пропозицій - створення Європейських збройних сил.
Володимир Зеленський, президент України:
Тут, у Мюнхені, віцепрезидент США чітко дав зрозуміти: десятиліття, за його словами, десятиліття колишніх відносин між Європою та Америкою закінчуються. Відтепер усе буде по-іншому, і Європа має адаптуватися до цього. Я вірю в Європу. І я впевнений, що ви теж вірите. І я закликаю вас діяти заради себе й заради Європи, народів Європи, ваших націй, ваших домівок, ваших дітей і нашого спільного майбутнього. Для цього Європа має стати самодостатньою – об'єднаною спільною силою, українською та європейською.
Мюнхен завершився. Що далі? Нові зустрічі та переговори. Сполучені Штати відряджають дві делегації. У Київ їде спецпредставник США з питань України та росії. Інша команда начебто летить в Саудівську Аравію говорити з росіянами. Європа збирається окремо. Президент Франції скликає лідерів ЄС на екстрений саміт в Парижі, щоб обговорити подальші дії. Він запланований на понеділок.