Електронний кабінет ВЛК: чи зменшить нова система бюрократію та корупцію [ Редагувати ]
Жодних паперів - усе в цифровому форматі. Міноборони запустило електронний кабінет військово-лікарських комісій. Вони тепер виписуватимуть свої висновки онлайн, а не в паперовому вигляді, як це було раніше. Про нововведення нещодавно заявив міністр оборони Рустем Умєров.
З 1 березня нова система працює в тестовому режимі на Львівщині та ще в кількох областях. Але вже з наступного місяця стане обов'язковою для всіх ВЛК. Міністр оборони наголосив: такі зміни мають не тільки зменшити бюрократію, а й мінімізувати корупційні ризики. Як саме? Розкаже Олена Логінова.
Довжелезні черги на військово-лікарські комісії. І стоси документів, які військовозобов'язані збирали місяцями. Так було до початку реформування ВЛК.
А такий вигляд усе має зараз. Це один із Київських медзакладів, де працюють ВЛК. Черг немає і загалом майже порожньо. Адже віднедавна сюди навідуються лише за попереднім записом. Та є нюанси. Юрій, який саме прийшов по свої результати, розповідає: потрапити вийшло не одразу.
Юрій, військовозобов'язаний:
Пішов у військкомат, мені сказали, що потрібно пройти реєстрацію. Через "Резерв плюс" став на чергу. Прихожу, показую повідомлення, а на прохідній кажуть, що потрібна ще реєстрація на Міністерство оборони. Тільки з третього разу мені вдалося попасти на проходження ВЛК!
Юрій підтверджує: з електронною реєстрацією стало набагато легше. Утім, в онлайн-черзі все розписано заздалегідь. Тож піти на ВЛК виходить не тоді, коли хочеш, а коли є вільне місце в системі.
- І виходить не одразу попали на цю електронну чергу? - Ні. Там є дати через пів місяця, може, більше. Більшість людей, які проходили ВЛК, вони були зареєстровані в електронній черзі і так, щоб були такі великі черги, я б не сказав.
А щоби отримати висновок ВЛК, каже Юрій, необхідно знову зареєструватися і так само чекати.
Чекати потрібно два-три тижні, залежно від дати.
Прибрати ці незручності, пришвидшити процес. І перевести роботу з паперового в електронний формат. Міноборони продовжує цифровізувати роботу ВЛК. Нещодавно відомство оголосило про чергові новації.
Олена Логінова, кореспондентка:
Паперові висновки відходять у минуле. Міноборони запустили Електронний кабінет Військово-лікарських комісій. Таким чином відомство продовжує реформу ВЛК. Тепер висновки комісій оформлюватимуть онлайн: швидко, просто, без бюрократії. І що важливо - це має звести до мінімуму корупційні ризики, наголошують в Міноборони.
Дмитро Лазуткін, речник Міністерства оборони України:
Електронний кабінет ВЛК - це зручний інструмент. Дані про людину, яка проходить ВЛК, одразу потрапляють в медичну інформаційну систему ЗСУ. Таким чином забезпечується дві речі і дві основні переваги - це швидкість і "прозорість", тобто жодним чином не можна зманіпулювати і жодним чином не можна буде підробити ці діагнози, які встановлюють лікарі.
Олена Логінова, кореспондентка:
Зараз пілотний проєкт із запровадження Електронного кабінету ВЛК та оформлення постанов онлайн діє на Львівщині та ще в кількох областях.
Крім того, військовозобов'язані вже можуть генерувати електронне направлення на ВЛК у застосунку "Резерв плюс" самостійно, діляться експерти. І більше не треба стояти в чергах. Адже раніше тільки в ТЦК і СП можна було взяти паперове направлення. А тепер і висновки ВЛК надаватимуть в електронному вигляді.
Наталія Лісневська, адвокат:
- А для чого це робиться? - Це для того, щоб ця постанова була одразу підтягнута до "Оберегу", для того, щоб вона одразу була підтягнута до "Резерву" і для того, щоб військовозобов'язаному, який за рішенням ВЛК визнаний обмежено придатним або непридатним, можна було чітко пред'являти цю постанову. І для того, щоб військові швидко на неї реагували. Тому що бували випадки, коли Постанова ще не на руках, її нема, вона десь не дійшла поштою до військовозобов'язаного. І він потрапляє в призов, а він був непридатний. Такі випадки були, на жаль, і тепер для того, щоб уникати накладок, це вирішили генерувати в електронному вигляді, для того, щоб швидко всі органи бачили цей документ і він одразу має підтягуватися в "Оберіг".
Олена Логінова, кореспондентка:
Як же працюватиме електронний кабінет ВЛК?
Військовозобов'язаний зможе самостійно згенерувати направлення на комісію через електронний кабінет призовника в застосунку "Резерв плюс". Вибрати вільну дату, час і медзаклад. Далі комісія після огляду формує електронний висновок - Постанову в Електронному Кабінеті ВЛК. Цей документ відображається і у самого військовозобов'язаного в "Резерві плюс". І автоматично надходить до Єдиного реєстру призовників "Оберіг". Електронні постанови зберігаються у Медичній інформаційній системі ЗСУ. Електронна постанова завіряється особистими цифровими підписами членів комісії. І всі ці документи тепер легко простежити в системі. Саме так можна уникнути корупційних ризиків. І виграти від такої цифровізації мають всі сторони, задіяні в процесі, запевняють в Міноборони.
Дмитро Лазуткін, речник Міністерства оборони України:
Лікарі один за одним проводять медичний огляд і кожен лікар вносить в цю систему відповідно свої висновки по черзі, вони це роблять після загального аналізу медичних показників, комісія ухвалює рішення, потім формується електронна постанова, яка зберігається в МІС ЗСУ. Електронні висновки ВЛК миттєво фактично. Вони не губляться і ми уникаємо корупційної складової. До того ж вони зручніші в доступі і уповноважені органи ТЦК СП можуть отримати дані без потреби запитувати додаткові копії. І з очікування - ТЦК також розвантажуються.
У Міноборони зазначають: з 1 квітня робота в Електронному кабінеті і оформлення онлайн-постанов стане обов’язковим для всіх ВЛК в Україні.