На Черкащині розгорівся скандал через агрохімічне підприємство [ Редагувати ]
Громада проти агрохімічного підприємства. Скандал через таке сусідство розгорівся у селі Мошни на Черкащині. Там люди невдоволені, що їх не повідомили про відкриття цеху із виробництва добрив та можливі ризики для екології. Зі скаргами мешканці села звернулись до екологів і прокуратури. Більше про конфлікт у наступному сюжеті.
Пані Світлана із Мошнів розповідає, звідки дізналася про завод з виробництва добрив у селі. Оголошення про обговорення щодо розширення підприємства з'явилося у середині січня. Тоді місцеві й забили на сполох.
Світлана Царенко, місцева жителька:
Від підприємства до першої хати - 780 метрів, ніякі санітарні норми, всі ці гранули знаходяться в великих поліетиленових пакетах, і вони отак просто на землі під відкритим небом.
Як з'ясувалося, поблизу села побудували цех з виробництва добрив. Селяни не проти роботи нового підприємства на території громади, адже це і робочі місця, і податки. Проте хочуть прозорості в ухваленні рішень і роз'яснення ризиків щодо такого сусідства. Та діалог не складається.
Наталія Зайцева, місцева жителька:
Тут свавілля получається, вони самі вирішили з головою напряму, і вони це поставили, думка громади не важлива. Документи. А на що вони потрібні? Ми просили, щоб надали документи, у них їх немає.
Сільський голова каже: закон не вимагає від громади погоджень на будівництво і діяльність таких цехів, як і проведення відкритих громадських слухань. Чиновник нарікає: не має важелів впливу на діяльність підприємства, бо це, мовляв, відповідальність профільного міністерства.
Богдан Шкарбута, Мошнівський сільський голова:
Я як би на стороні жителів Мошнівської громади, і сам хочу, щоб все було відповідно до закону. Якщо у нас будуть якісь документи й порушені якісь провадження, ми будем діяти в межах передбачених законодавством, як вимагає Конституція і саме головне громада.
Чи є у підприємства дозвіл на діяльність з виробництва добрив, ми хотіли розпитати на місці. Проте цех виявився закритим. А телефоном представник компанії грубо відмовив у поясненнях.
На це є відповідні служби, які перевіряють і дбають про екологію, от їм я буду коментувати й давати відповідь, а вам я нічого не винен.
Ось тільки у соціальних мережах компанія була більш відкритою і навіть обіцяла влаштувати для селян екскурсію на виробництво. На відео у групах громади підприємці хизуються, як переобладнали занедбану недобудову в сучасне виробництво. Та демонструють територію з готовою продукцією. На скарги селян відреагувала Всеукраїнська екологічна ліга. Тепер пояснень від власників компанії чекають і в екологічній інспекції, там готуються до повноцінної перевірки підприємства.
Сергій Поліщук, керівник державної екологічної інспекції центрального округу:
Попередньо здійснено обстеження і встановлено, що підприємство працює без дозвольних документів, а саме без дозволу на викиди й без висновку впливу на довкілля, тому зібрано пакет документів, направлено до центрального апарату з метою отримання погодження на позапланову перевірку.
Своє розслідування проводить і прокуратура. Там відкрили аж три кримінальних провадження, які об'єднали в одне - це порушення правил екологічної безпеки, забруднення повітря та службова недбалість. Найсуворіше покарання за цими статтями - позбавлення волі на 10 років.
Євгеній Троцько, заступник керівника Черкаської окружної прокуратури:
Вказані дії порушують оцінку впливу на довкілля, що може потягнути за собою забруднення атмосферного повітря шкідливими речовинами. На цей час проводиться повна й об'єктивна перевірка зазначених фактів у звернені для прийняття остаточного рішення у вказаних кримінальних провадженнях.
Телеканал "Інтер" пропонував агрохімічному підприємству висловити свою позицію і надати документи, що підтверджують законність діяльності, авжеж, якщо такі є, також в інформаційному запиті. Втім, за час підготовки сюжету до ефіру відповіді так і не надійшло.