В США стартував передвиборчий зʼїзд демократів [ Редагувати ]
Тріумф для Гарріс. У Чикаго стартував передвиборчий зʼїзд демократів. Подію висвітлюють максимально широко - і штаб кандидатки в президенти розраховує, що рейтинг стрімко піде вгору. А поки що Гарріс і Трамп йдуть на рівних, шанси 50 на 50. Наш спеціальний кореспондент Дмитро Анопченко стежить за подіями зсередини. І всі деталі щодо гучної політичної події - у його репортажі з Чикаго.
Партійний зʼїзд - захід, який у штатах охороняють максимально серйозно. І тому, що спецслужби ледь не пропустили замах на Трампа, а тепер мають демонструвати подвійну пильність; і тому, що в залі перші особи - конгресмени, міністри, віцепрезидент і особисто Байден із родиною. А оскільки "Юнайтед арена" - величезний спортивний зал у центрі Чикаго, який приймає з'їзд, з усіх боків оточений житловими будинками, то і периметр безпеки (огороджена парканами зона, куди можуть зайти тільки делегати, гості й журналісти) проходить просто у людей під вікнами. І жителів попросили за змоги або поїхати на цей тиждень кудись в гості, або хоча б не виходити на балкони і не відчиняти вікна. Шеф поліції Чикаго напередодні відкриття конвенції впевнено рапортував:
Лароі Снеллінг, суперінтендант поліції Чикаго:
Ми всі разом відповімо на будь-які виклики. І ми готові, абсолютно готові.
Але, як виявилося, готові не повністю. Бо за кілька годин до відкриття зʼїзду біля будівлі починає збиратися величезний натовп пропалестинських активістів. Люди вимагають від демократичної адміністрації припинити допомогу Ізраїлю, а від Гарріс - відкрито підтримати Палестину.
Пристрасті розпалюються дедалі більше. Протестувальники почитають бити по огорожі і трясти її.
А згодом проривають периметр безпеки. Доходить і до сутичок, і до арештів. Палестинська тема - болісна для демократів, бо для Америки Тель-Авів - і друг, і важливий партнер, але Гарріс не може зайняти чітку проізраїльську позицію, бо відштовхне величезну кількість виборців з-поміж іммігрантів, які отримали громадянство, а із ним і право обирати.
З Україною - простіше! Тут немає жодного розділення. Так, у новому статусі, як кандидати, ані Гарріс, ані її другий номер Тім Волз про підтримку Києва поки публічно нічого не говорили. Але від людей, що є активістами чи донорами кампанії, і які з середини бачать, як налаштовані демократи у штабі Камали Гарріс, ми почули перші оцінки та прогнози.
Сьюзан Левайн, посол США, активістка та донор виборчої кампанії Гарріс:
Не думаю, що взагалі буде різниця між політикою адміністрації Байдена, і тією, що проводитиме Гарріс. З того, що я чула і бачила, - це її підхід. Вона завжди була частиною команди президента, частиною тих рішень, які він ухвалював. Тому я очікую, що чинна політика буде збережена й продовжена.
Джоел Рубін, ексзаступник Державного секретаря США:
Ви побачите послідовність в тому, яку політику щодо України проводив Байден, і яку обере Гарріс. І коли президентка Гарріс проводитиме зовнішню політику, для неї самої є пріоритетом і лідерство Америки у світі, і відданість Альянсам. Немає ліпшого прикладу спільної роботи, ніж сприяння Україні, яке організували штати. Тому від Гарріс ми почуємо про необхідність і прямої підтримки України, і допомоги від партнерів США.
Найближчими днями про зовнішню політику і курс Гарріс, у разі перемоги, ймовірно, говоритимуть і в залі. Але у перший день топподією став виступ президента Байдена. Програму сформували саме так навмисно. У кулуарах пояснюють, що прагнули одразу відкинути всі розмови (а в пресі справді про це писали), що Байден - начебто ображений, бо довелося зняти кандидатуру. І от, щоб обʼєднати партію, попросили подружжя Байденів виступити одразу ж, у перший день, і благословити Гарріс на президентство, показавши, що у Білому домі і в керівництві партії немає конфліктів. Чинного президента зала прийняла надзвичайно тепло - для нього це подяка за всі роки у Демократичній партії. І так само тепло, назвавши Гарріс своїм другом, Байден попросив американців саме її обрати восени.
Постійні розмови, який я розлючений через те, люди кажуть, я мав відмовитися балотуватися. Так це неправда! Але, попри все, ми маємо перемогти Трампа. І обрати Камалу і Тіма.
На партійному зʼїзді важлива не тільки публічна частина, яку транслюють по ТБ, але і закриті зустрічі, коли в діалозі з регіональними активістами багато в чому визначається і напрямок протидії Трампу, і республіканцям, і курс штатів на випадок перемоги. Зʼїзд має дати не тільки Америці, а й партнерам зрозуміти, чого чекати від першої жінки-президента США, якщо вона, звісно, переможе. І саме тому варто стежити за заявами і передвиборчими обіцянками, які озвучуватимуть у Чикаго. А їх ще буде багато.