Бавовни побільшає: як бавовник замінить дефіцитний порох [ Редагувати ]
Війни у світі зробили дефіцитним товаром порох. Ще наприкінці минулого року про це заговорили американські зброярі. Тож для різних країн світу, а тим паче для України, налагодження власного виробництва - стратегічна мета.
Ще в березні Уряд розпорядився розпочати вирощування бавовнику в Україні для подальшого виробництва пороху. В кількох регіонах засіяли загалом 10 експериментальних полів. Після збору врожаю експертиза має показати, чи придатна українська сировина для подальшого виготовлення вибухових речовин.
Наскільки реально для України вирощувати цю культуру для потреб оборони й чи може це покрити у майбутньому потребу в дефіцитному пороху. Ексклюзивно з однієї з експериментальних плантацій - репортаж Олени Логінової.
Це одне з експериментальних полів на півдні країни. На ньому, як ви бачите, зростає бавовник. Андрій Бутенко - один з дев'яти аграріїв, які беруть участь в урядовому проєкті. Культуру він висадив на невеличкій ділянці. Розповідає: відтепер вирощувати її тут можна через глобальні зміни клімату. Бо рослина любить спеку.
Андрій Бутенко, голова фермерського господарства:
У цьому році ми посіяли перший раз у своєму житті бавовник на площі 0,2 гектара, держава надала насіння, перші сходи ми отримали. Ми отримали цвітіння, формування коробочок і треба дочекатися надважливого, щоб ці коробочки відкрились, і ми отримали той продукт.
Бавовник, принаймні тут, почувається добре: зростає на полі під крапельним зрошенням. У результаті рослини до пів метра заввишки! Навіть доводиться обривати зайві пагони.
Ось ми можемо на цій ділянці побачити: це вже у нас початок цвітіння - біла квіточка, це кінець цвітіння - фіолетова квіточка, а це вже сам результат цвітіння, кінець цвітіння: це вже формування коробочки майбутньої, яка вже має розкритися й отримати врожай, який ми плануємо, саме бавовник.
І цей бавовник потрібен Україні передовсім для стратегічних завдань. У Мінагрополітики пояснюють: ініціювали проєкт із вирощування бавовнику для подальшого виробництва з нього пороху. А Верховна Рада ще у березні ухвалила так званий закон "Про бавовник".
Степан Чернявський, заступник голови Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики:
Цим законопроєктом ми спрощуємо процедуру завезення сортів, сучасних сортів бавовнику для того, щоб його вирощувати в промислових цілях, бо бавовник на сьогодні не секрет - це одна із частин сировин для вироблення пороху. Ми зіштовхнулися з проблемою виробництва снарядів і за кордоном, і в Україні, тому є така дуже пріоритетна необхідність.
Андрій Кравченко, заступник директора Департаменту аграрного розвитку Міністерства аграрної політики України:
На сьогодні наші закордонні партнери дали можливість вирощувати п'ять сортів культур бавовнику, висіяли ці сорти на 5 гектарах, нам потрібно дослідити, чи ця культура в першу чергу придатна для вирощування в Україні. Друге, чи від цієї культури ми можемо отримати належний врожай? І третє, чи цей врожай може слугувати основою для виробництва пороху?
Чому в Україні взагалі вирішили плекати бавовник? Експерти кажуть: підприємства вітчизняного Оборонпрому могли б виробляти більше боєприпасів, але для цього потрібен порох. А його постачань саме й бракує.
Олексій Гетьман, військовий експерт:
Зараз наш "Укроборонпром", тобто підприємства, які займаються виробництвом всього що є: снарядів, набоїв - вони збільшили свої потужності щонайменше в 12 разів! Чому така цифра? Бо коли офіційно звітувалися керівники цих підприємств, то у порівняні до початку повномасштабного за місяць ми зараз виробляємо стільки, як виробляли за рік.
Сергій Висоцький, заступник голови Асоціації підприємств оборонної промисловості України:
Не тільки в нашій асоціації є можливість збільшити у два рази виробництво боєприпасів різних калібрів, перш за все це 122 і мінометні боєприпаси, якщо буде постійне постачання порохів та вибухових речовин. Наразі таких стратегічних постійних чинних контрактів на постачання немає. Тому виробляється вдвічі менше, ніж могла б вироблятися тільки нашими компаніями.
Де Україна бере порох? Ми його імпортуємо. Найпотужнішими постачальниками є Китай, а також Казахстан, Сполучені Штати Америки, Індія. Саме ці країни покривають близько 80% світового ринку. Експерти кажуть: проблема в тому, що глобально існує певний дефіцит. Усі надходження розписані, і запасів, аби забезпечити такі значні потреби України, у союзників недостатньо.
Олексій Гетьман, військовий експерт:
Коли почалася така інтенсивна війна російсько-українська з великою інтенсивністю використання артилерії, треба було збільшити не просто на 20-30%, а в 3-5-10 раз збільшити виробництво! Виявилось, що пороху не вистачає.
Сергій Висоцький, заступник голови Асоціації підприємств оборонної промисловості України:
Всі країни НАТО, які зараз ремілітаризуються, споживають порохи, які виготовляються в них для власного боєприпасного виробництва. Частина з цього боєприпасного виробництва постачається в нашу країну в рамках міжнародної технічної допомоги. Наразі вони не можуть нам поставити якійсь значні партії порохів та вибухових речовин...
Яким же чином бавовник перетворюється на порох?
З рослини отримують сировину - бавовняну целюлозу. Потім її обробляють сірчаною та азотною кислотами, і одержують нітроцелюлозу. А вже з неї виробляють порох для боєприпасів: набоїв, артснарядів, мін і вибухівки.
Тож тепер кажуть в Мінагрополітики, головне завдання - зібрати восени врожай і зрозуміти, чи можна використовувати цю культуру для оборонного сектору.
Андрій Кравченко, заступник директора Департаменту аграрного розвитку Міністерства аграрної політики України:
Орієнтовно жовтень, після того потрібно буде певний час, щоб зібрати, відправити у відповідні лабораторії, тоді ми будемо знати з відповідними структурами наших колег, чи підходить ця сировина для виробництва пороху.
Степан Чернявський, заступник голови Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики:
Якщо ми в цьому році робимо випробувальні поля, які будуть вирощувати бавовну, то в наступному році я впевнений, що ми вийдемо вже на промисловий обіг. Міністерство стратегічного розвитку зробило заявку на 10 тисяч тонн сировини бавовни. Для того, щоб дати такий об'єм, потрібно посіяти 30 тисяч гектарів бавовни в Україні.
Але до процесу виробництва пороху лише нітроцелюлози недостатньо. Необхідно буде налагодити виробничі потужності. А тим часом на півдні країни вже звітують про позитивні тенденції: на усіх дев'яти дослідницьких ділянках бавовник демонструє гарні результати: навіть на полях без зрошення за умов аномальної спеки рослини піднялися на пів метра та квітнуть.