рф мілітаризує українських дітей в окупації: як протистояти цьому [ Редагувати ]
Ще одна категорія бранців кремля, яких особливо складно повернути додому, - діти. росіяни викрадають їх із родин на тимчасово окупованих територіях і промивають мізки, аби стерти все українське й виховати поповнення для свого війська.
Цього тижня з тимчасово окупованих Луганської, Донецької та частини Херсонської областей вдалося повернути на підконтрольну Україні територію п'ятьох дітей, наймолодшому лише півтора року!
Як росія мілітаризує юних українців та як чинити цьому опір - детально описано у спеціальному звіті, який підготував Центр протидії дезінформації спільно з проєктом Bring Kids Back UA, спеціальною ініціативою Президента. Моя колега Ніна Коломієць продовжить.
Поїздка на оздоровлення, що більше скидається на викрадення. І дитячий табір, який нагадує колонію суворого режиму. Владислав із Херсона згадує про так зване "дозвілля від окупантів".
Влад, врятований з окупації:
Я прокинувся від сильного гупання. Підхожу до дверей, дивлюся у вічко, а там стоять троє незнайомих людей у формі. І кажуть: "Збирай речі, у тебе на все про все 30 хвилин". Вони були з рушницею. На лівому березі стояло 17 автобусів, і ми сіли у ці автобуси й під конвоєм виїхали до Армянська.
Під конвоєм підлітків повезли у дитячий табір! Їхнім батькам - ані слова.
Влад, врятований з окупації:
Нам сказали, що ми можемо 5 років там пробути. 5 років, ви жартуєте? 5 років ось так у таборі сидиш. Це нормально? Сказали, якщо ми дуже довго сидітимемо, нас до Анапи перевезуть. Потім, якщо в Анапі нічого, то в сім'ї розкидають, шукатимуть родини для нас. Інша сім'я у нас буде.
Ранкові шикування з обов'язковим виконанням гімну росії. Перегляд пропагандистських роликів. І недитячі покарання за дитячі витівки.
Влад, врятований з окупації:
Одного прекрасного дня я взяв і зняв російський прапор. І повісив туди своє спіднє, а російський стяг викинув, це в таборі було, на смітник. Потім через 3-4 дні мене знайшли, і 5 днів я пробув в ізоляторі. Потім мене в лікарню відвезли, сказали, що покладуть у дурку. Пігулки мені давали, але я їх не ковтав.
Згодом до табору приїхало керівництво воєнно-морської академії і забрало хлопців. На вишкіл.
Влад, врятований з окупації:
Приїхав ректор і перевіз нас до Лазурного. Уже у військово-морську академію. Сказали, що ми мали до другого курсу навчатися там, потім нас переведуть в Краснодар. І в Краснодарі вже навчатимемося на флоті. І все, підемо в море вплав. І ракети запускатимемо. Ті, що сюди прилітають, напевно.
Дарія Зарівна, радниця Керівника Офісу Президента України, операційна директорка ініціативи Bring Kids Back UA:
Ми говоримо не про якісь точкові або якісь локальні ініціативи, якихось там російських організацій. Це цілеспрямована системна політика кремля, яка щедро фінансується кремлем. Це демографічна зброя проти України. Тому що росія не просто викорінює українську ідентичність, вона готує наших дітей воювати проти власної країни.
Готувати мобілізаційний ресурс, зокрема і на тимчасово окупованих територіях України, російська пропагандистська машина починає з ясел - через мережу воєнізованих організацій.
Олександра Дворецька, керівниця з політик ініціативи Bring Kids Back UA:
Арлята росії працюють в дошкільних закладах і на початковій школі. Тобто Юнармія - це такий послідовний, якщо ми будемо говорити, що є там якісь октябрята, піонери комсомолу, то це така ж сама система тільки мілітарної освіти, яка починається просто з дитячих садків, де герої СВО приходять до дітей в дитячому садку і починають з ними працювати.
Як впливає ворожа пропаганда війни на дитячу свідомість, на собі відчула Анна Бойко. У 2014 вона навчалася у школі в Сімферополі, коли до Криму прийшли "зелені чоловічки".
Анна Бойко, жителька Києва:
На наступний рік навчальний в 14-му році вже почали запроваджувати "зарницю", в якій була там більше примусова участь, у цих патріотичних воєнних іграх, як вони називаються там. І викладачі там деяким учням казали, що ми будемо різати вам оцінки, якщо ви не будете брати участь.
Анна згадує: їх одягали у військову форму, вчили збирати й розбирати автомати, стріляти, марширувати, співати пропагандистські пісні.
Анна Бойко, жителька Києва:
В принципі, пропаганда росії на учнів як працює. Ви не здасте ЄГЭ, ви нікуди не вступите. Потім після цього проходить там дядя майор, ну, грубо кажучи, і каже: "В армії класно, платять, знань не треба, приходьте в армію російську". Я знаю, що один хлопець пішов в росгвардію. Я так розумію, на нього це подіяло, бо він не сильно відрізнявся якимись розумовими здібностями.
Вирватися з-під кремлівської пропаганди таланить небагатьом. Серед них і Владислав. Але десятки інших українських підлітків так і залишилися там.
Влад, врятований з окупації:
Там вони вже закінчили навчання. Коли ми заїжджали тільки, там уже третій курс був. Навчатися ще було 2 роки їм. Вони вже закінчили. Вони вже служать. У російській армії, звісно.
У рамках ініціативи Bring Kids Back UA вже змогли повернути додому понад 1000 дітей, майже половину з них - торік. Але щоразу це завдання із зірочкою, бо у рф намагаються усіляко зробити з українських дітей росіян.
Дарія Зарівна, радниця Керівника Офісу Президента України, операційна директорка ініціативи Bring Kids Back UA:
Ключова компонента Bring Kids Вack UA полягає в тому, щоб залучати якомога більше партнерів. У міжнародній практиці взагалі такого конкретного механізму, зрозуміло, немає його. Потрібно напрацювати і те саме стосується там найкращих практик для реінтеграції дітей, тому що дуже важливо, що буде, коли ми цих дітей повернемо. У нас є коаліція, яку ми побудували, там 41 країна наразі.
Важливим аргументом для тих, хто краде і промиває мізки юним українцям, має стати й санкційний тиск з боку міжнародної спільноти.
Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації:
Все це йде в основу комунікації з нашими міжнародними партнерами для введення санкцій проти викрадачів дітей та проти рупорів кремля, відповідно. Частина з них вже потрапила під 15-й пакет санкцій Євросоюзу, в 16-му пакеті теж очікуємо деякі прізвища. Це заборона, в тому числі мати майно на заході, це арешт рахунків, це заборона на перетин кордонів, і в тому числі це міжнародні позови, які мають увінчатися успіхом.
Центр протидії дезінформації спільно з ГУР створили портал "War Sanctions" про спонсорів та співучасників російської агресії. Там є окремий розділ - "викрадачі дітей". До нього вже внесено майже 500 осіб.