Переговори США та росії: про що домовилися за спиною України [ Редагувати ]
Домовилися домовлятися далі. Коли держсекретар Рубіо після переговорів покидав Ер-Ріяд, наче і мить урочиста, але з контексту заяв і відповідей відчувалося: попри все багатослівʼя коментарів, за підсумками розмови видно, що з першої зустрічі порозумітися дві делегації не змогли. Швидше заявили про початкові перемовні позиції. Якщо переслухати, то Рубіо вкрай обережно добирав слова і перестраховувався, коли спілкувався з американською пресою в Ер-Ріяді.
Марко Рубіо, державний секретар США:
Чи зможемо ми зрештою досягти результату, очевидно, залежатиме від готовності кожної зі сторін погодитися на певні речі. Ми майже три роки не мали особливої взаємодії з росіянами, і це закладає основу для майбутніх розмов. Що з цього вийде? Залежатиме від сторін та їхньої готовності не лише взяти на себе зобов'язання, а й жити згідно з ними. Це побачимо найближчими тижнями.
Погодьтеся, звучить максимально обережно. Контакти продовжать і у тому ж форматі "пʼятірки перемовників", і у ширшому, контактні групи в рамках якого зараз створюються й у Вашингтоні, і у москві. І коли у журналістів президентського пула виникло логічне запитання до Трампа, чи він вірить, що москва не обдурить...
- Чи вірите ви, що росіяни сумлінно вестимуть переговори в майбутньому? - Так. Я думаю, що росіяни хочуть, щоб війна закінчилася. І я хочу. Справді хочу. Але я вважаю, що у них трохи є козирів, бо вони захопили велику територію.
Як зробити, щоб в якийсь момент москві не захотілося ще більше території, механізмів наразі немає. Так, Трамп обмовився пресі, що не проти розміщення іноземного контингенту в Україні… Але за якою формулою?
Свіжа The Telegraph написала, що премʼєр Стармер (а наступного тижня він вірогідно разом із Макроном буде у Білому домі) представить Трампу британсько-французький план: розгортання 30 тисяч європейських солдатів в Україні для забезпечення припинення вогню; війська не тільки на лінії розділення, а й у великих містах, морських портах і на важливих об'єктах інфраструктури, зокрема енергетичних…
А від Штатів Лондон і Париж начебто проситимуть розмістити американські винищувачі та ракети у Східній Європі, аби відреагувати, якщо росія порушить умови перемирʼя.
І це миттєво розлетілося у новинах…
Просить США надати запобіжники, щоб не дати росії здійснити нове вторгнення в Україну. І назвав це "викликом для цілого покоління"…
Звучить, погодьтеся, красиво, втім експерти скептичні щодо того, чи погодиться путін на європейську місію. Буксування перемовин Трамп допустити не може, це його репутація на кону.
Марк Монтгоммері, заступник директора з питань політики командування військ США у Європі (2010-2012 рр.):
росія таким чином пробує повернутися на світову арену, і це країна, яка здійснила напад, яка перебуває під санкціями. Жодного визнання провини, жодних обіцянок змінитися, а ми із ними відновлюємо дипломатичний діалог. Штати йдуть на поступки, а росія жодних поступок не робить!!! Тобто США демонструють слабкість, коли погоджуються на такі перемови.
Трампу потрібні гучні заголовки. Він уже і про можливе "перезавантаження" із Китаєм каже, і про інші "стратегічні зміни". Тому питання зараз, чи дочекається він реальних результатів групи Рубіо-Лаврова. Поки цілком можливо, що полетять до Саудівської Аравії лише за красивою картинкою.
Бредлі Боумен, радник з питань нацбезпеки сенатського комітету із закордонних справ:
Не позвати Україну на ці переговори лише допомагає путіну, бо памʼятаєте, як він говорив Такеру, що "Україна, мовляв, взагалі не легітимна сторона". Коли вирішується майбутнє України, вона має повне право бути за столом переговорів! Особливо якщо врахувати всі втрати, які Україна має через розвʼязану путіним війну. кремль розуміє, що Україна і Захід (включно з Європою та Штатами) дуже сильні разом. І що він зараз робить, так це намагається всіх нас розділити.
Загроза ще і в тому, що москва може використати ці переговори (і на рівні Ларова-Рубіо, і, ймовірно, путіна з Трампом), щоб прорвати міжнародну ізоляцію, знову зʼявитися на міжнародній арені, а потім так і не домовитися про мир.
В інтервʼю NBC на умовах анонімності про це припустили одразу кілька представників американських розвідувальних структур. Мовляв, "у нас жодних розвідданих, жодного підтвердження, що путін насправді зацікавлений у мирній угоді".
Можна уявити рівень відчаю цих людей, якщо їх настільки не чують "нагорі", що вони вимушені зливати інформацію пресі! Але процес, як кажуть, пішов, саміт, напевно, буде. Як продовжаться і консультації між Вашингтоном і москвою навіть попри всі застереження і всю критику.