Пліч-о-пліч: підбито підсумки реалізації проєкту [ Редагувати ]
Стратегія на відновлення. Постраждалим допомагають усі. Пліч-о-пліч. До Дня Соборності громади з різних куточків країни зібрались, аби підбити підсумки роботи та обговорити плани на майбутнє. Крім того, представили історичні документи: Універсали Центральної Ради, Звернення ЗУНР та Акт Злуки, які підкреслюють єдність нашої країни.
Згуртованість у форматі "Пліч-о-пліч" стала національною стратегією України. Торік восени президент України представив Національний план стійкості. Серед пунктів - міцні та солідарні громади.
Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України:
Українці продемонстрували високий рівень свідомості, розуміння, спільності наших цілей, інтересів, емпатію, бажання допомогти співгромадянам. Це і є головна ознака зрілості суспільства в готовності відповідати на складні виклики сьогодення. Тепер робимо ще один крок вперед - проєкт "Пліч-о-пліч" консолідується в національну об'єднуючу платформу згуртованих громад. Це допоможе всім українцям взаємодіяти заради досягнення спільних цілей.
Проєкт "Пліч-о-пліч" - це насамперед унікальний досвід, коли тилові громади допомагають прифронтовим регіонам долати наслідки ворожих атак чи відновлювати території після деокупації. Продовольством, медикаментами, обладнанням, реабілітацією переселенців.
Олексій Кулеба, віцепрем'єр-міністр України, Міністр розвитку громад та територій України:
Зараз ми стоїмо пліч-о-пліч, коли відновлюємо школи на Харківщині, коли діти з Сумщини співають "Щедрик" у Рівному. Коли громади Донеччини отримують допомогу від Львівщини, а допомога із Закарпаття доходить до Запоріжжя. Найголовніше - українці з усіх куточків країни щодня тримають фронт і протистоять ворогу.
Вперше ініціативу "Пліч-о-пліч" застосували під час відбудови щойно звільненої Херсонщини. І той досвід мав неабиякі результати.
Наталія Корнієнко, голова громади в Херсонській області:
Це коли лунає дзвінок із Закарпаття, і коли каже керівник громади: "Ми вміємо взагалі робити покрівлі, і ми маємо бажання зі своїми заступниками приїхати до вас на вихідні дні й попрацювати". Як сказали, так і зробили. Потім ще приїздили з гуманітарною допомогою. За цей час у нашій громаді відпрацювало 8 областей. Це була така географія, таке спілкування.
Також, у межах ініціативи відновлювали опалення у Кривому Розі. Люди з понад десятка регіонів оперативно ремонтували теплопровід, аби до помешкань якнайшвидше повернулося тепло. А ще рятували від енергетичної кризи Сумщину.
Володимир Артюх, голова Сумської ОВА:
Коли у 2024 році 80% енергетичних потужностей області було знищено, і треба було відновити її й підготуватися до опалювального сезону, то знову допомагала вся Україна. Дуже багато обладнання було поставлено з інших регіонів. Знімали там за відповідними розпорядженнями міністерства і передавали нам. Сьогодні ми зі світлом, і це головний показник.
У тилових регіонах люди раді допомогти прифронтовим містам і селам навіть без вказівки від уряду - зазначають учасники ініціативи. Наприклад, невелика громада за 20 кілометрів від Ужгорода активно приймає переселенців, а ще взяли під опіку місто Краматорськ на Донеччині.
Іван Погоріляк, Голова Перечинської міської громади (Закарпаття):
В наших комунальних закладах одночасно в садках, школах проживали більше тисячі людей щоденно. Ми їх харчували, надавали ліжко, і з бюджету не використовували жодної копійки. Тому що ми маємо 12 міст-партнерів з-за кордону, які нам постачали продукти, ковдри й всі необхідні речі. Ми зараз працюємо над релокацією однієї школи з Краматорська, дитсадка, а при певних обставинах, якщо потрібно, ми готові евакуювати й релокувати медичні заклади.
Ініціатива "Пліч-о-пліч" зараз об'єднує 111 громад з усіх куточків України. Число вражає, і далі буде. Адже до проєкту незабаром мають долучитися ще близько півтори сотні громад.