Фрідріх Мерц стане новим канцлером Німеччини: як зміниться політика щодо України [ Редагувати ]

Лідер німецького Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріх Мерц отримав від виборців підтримку, яка дозволяє йому обійняти посаду канцлера Німеччини. На формування нового німецького уряду підуть тижні, а можливо, й місяці, але майбутній глава німецького уряду, лідер консерваторів вже зробив кілька програмних заяв. Уже зрозуміло, що його політика сильно відрізнятиметься від курсу чинного канцлера Олафа Шольца.
Фрідріх Мерц уже висловився за те, щоб Європа домоглася повної незалежності у питанні оборони від США, і закликав Євросоюз рішучіше підтримати Україну. "Подробиці" аналізували, чого чекати, німцям, Україні та світу.
Оборона та політика.
Фрідріх Мерц - не цивільна людина. У 1976 році служив у самохідній артилерії, потім вивчав право в університетах Бонна та Марбурга.
Виступає за тісну взаємодію Німеччини з партнерами по ЄС та НАТО. Під час виборчої кампанії заявляв, що Європа має озброюватися та бути готовою захищати себе без США.
Вже ввечері у неділю, 23 лютого, одразу після закриття виборчих дільниць майбутній канцлер Фрідріх Мерц зробив в ефірі телеканалу ARD кілька програмних заяв. Головним чином вони стосувалися відносин із США, до незалежності від яких - принаймні у сфері безпеки - Мерц рішуче закликав не лише Німеччину, а й всю Європу.
Я не думав, що мені доведеться говорити щось подібне... Але після заяв Дональда Трампа стає ясно, що американцям принаймні цьому американському уряду значною мірою байдужа доля Європи. Я перебуваю в тісному контакті з багатьма прем'єр-міністрами, головами урядів країн ЄС. І абсолютним пріоритетом має стати якнайшвидше зміцнення Європи, щоб крок за кроком ми справді досягли незалежності від США.
Крім того, майбутній німецький лідер висловив сумніви щодо життєздатності НАТО в його нинішньому вигляді. І не виключив, що до літнього саміту Північноатлантичного альянсу "доведеться набагато швидше створювати незалежний європейський оборонний потенціал".
Мерц планує провести переговори з французами та британцями щодо співробітництва у сфері ядерної зброї, а також збільшити військове виробництво.
Україна та росія.
У 2020 році після отруєння російського опозиціонера Олексія Навального пропонував заморозити будівництво "Північного потоку-2".
Виступає за продовження антиросійських санкцій. Напередодні виборів до регіональних парламентів ФРН у травні 2022 року відвідував Київ. Вдруге побував в українській столиці у грудні 2024 року.
У вересні 2022 року опинився в центрі скандалу через заяву про українських біженців. За словами політика, багато хто з них займаються "соціальним туризмом", повертаючись на Батьківщину у справах, а потім до ФРН за грошима.
Фрідріх Мерц називав курс канцлера Олафа Шольца щодо російського напрямку неефективним, а позицію щодо українського питання - нерішучою та суперечливою.
Критикував Олафа Шольца за відмову надати ЗСУ далекобійні крилаті ракети Taurus. Сам він обіцяв, що у разі перемоги на виборах відправить їх до України і дозволить бити по російських цілях.
Лідер ХДС раніше заявляв про "гостру необхідність" надати військову підтримку Україні, щоб вона змогла "реалізувати своє право на самооборону", і змусила росію погодитися на переговори.
Якщо наша підтримка України буде послідовною, ця війна закінчиться швидше. На мій погляд, ми досі робили недостатньо.
Водночас Мерц наголосив, що питання відправлення європейських військових до України зараз не стоїть на порядку денному.
Енергетика та клімат.
Енергетична політика Німеччини останніми роками була зосереджена на розвитку відновлюваних джерел енергії, закритті ядерних реакторів і роботі над тим, щоб замінити постачання російського газу іншими партнерами.
Мерц виступає за лібералізацію щодо ядерної енергетики в країні, хоча його позиція навряд чи дозволить відкрити законсервовані ядерні реактори.
Уряд під керівництвом Мерца приділятиме менше уваги зміні клімату, ніж коаліція Шольца. Він вважає, що політика у сфері клімату надто сильно впливає на бізнес.
Фрідріх Мерц - ліцензований приватний пілот і власник двох літаків, за переміщення на яких його неодноразово критикували "зелені".
Автомобільна промисловість.
Автомобільна промисловість у Німеччині переживає стадію рецесії. Її досі тягнуть донизу високі видатки на енергію та робочу силу, а також жорстка конкуренція через перехід на електромобілі. Мерц обіцяв скоротити бюрократичну тяганину у галузі.
Німецькі виробники автомобілів сильно залежать від китайського ринку, що змусило Шольца мовчазно погодитися з вимогами Пекіна, такими як лобіювання проти мит на виготовлені в Китаї електромобілі.
Мерц займе жорсткішу позицію щодо торгівлі з Китаєм, він дав зрозуміти автовиробникам, що вони не повинні йти на повідку у китайців.
Очікується, що Мерц просуватиме гасло "Зроблено в Німеччині", змінить антимонопольне та конкурентне законодавство для захисту вітчизняного виробника.
Технології.
Мерц бачить у цифровій трансформації ключ до промислового відродження Німеччини і хоче перетворити країну на технологічного лідера Європи.
Його план полягає в тому, щоб виділити 3,5% валового внутрішнього продукту на дослідження та розробки до 2030 року, приділяючи особливу увагу космосу, квантовим обчисленням, штучному інтелекту та хмарним технологіям.
Основні пропозиції включають створення окремого цифрового міністерства (наразі об’єднаного з транспортним) і надання новим стартапам тимчасового полегшення бюрократичної тяганини.
Фінанси.
Фрідріх Мерц на "ти" з грошима. На початку 2000-х років довгий час був фінансовим експертом ХДС. У 2009 році він пішов з політики і входив до консультаційних та наглядових рад понад десять великих корпорацій Німеччини, у тому числі німецького підрозділу інвесткомпанії BlackRock.
Здобув репутацію провідного експерта в галузі економіки та фінансів, а також прізвисько "німецький Трамп". У 2018 році в інтерв'ю виданню Die Zeit заявив, що заробляє "майже мільйон євро на рік".
Тепер Фрідріх Мерц тримає в руках ключі до значного підвищення обороноздатності Європи у найближчі роки.
Поки Трамп тисне на Європу, змушуючи її витрачати більше грошей на військо, багато хто в Брюсселі з нетерпінням чекає, коли Німеччина дасть свою згоду на кредити для членів ЄС на оборону.
Одне з головних питань у Німеччині - чи варто послаблювати фіскальні правила, щоб дозволити інвестиції у промисловість та великі видатки на оборону.
Марихуана та ЛГБТ.
Перемога Мерца - удар по споживачах каннабісу в Німеччині, адже він пообіцяв скасувати торішню часткову декриміналізацію цього наркотика.
Він звинувачує нову політику, яка дозволяє мати при собі 25 грамів марихуани і вирощувати вдома три кущі на сім'ю, у зростанні злочинності, пов'язаної з наркотиками.
З 1981 року без п'яти хвилин канцлер одружений з Шарлоттою Мерц, яка працює дільничним суддею. У подружжя троє дітей. У 2017 року консерватор Мерц підтримав легалізацію одностатевих шлюбів.
Міграція.
Фрідріх Мерц - прихильник посилення міграційного законодавства. Він вважає, що міграція стала найгострішою внутрішньою проблемою для Німеччини.
Напередодні виборів Фрідріх Мерц помітно відійшов від центристської позиції своєї партії, пообіцявши вкрай жорсткі заходи боротьби з нелегалами.
Однак для консенсусу та можливої коаліції з соціал-демократами його партії ХДС доведеться пом'якшити свою позицію щодо цього питання.
Нагадаємо, що на початку 2025 року стало відомо, що Німеччина скасує статус захисту для сирійських біженців, щоб ті виїхали з країни.